Wiadomości branżowe

Ankieta ING: Losy gospodarki w rękach wyborców

Ankieta ING: Losy gospodarki w rękach wyborców
Co druga osoba biorąca udział w ankiecie ING wierzy, że wyniki najbliższych wyborów parlamentarnych realnie wpłyną na sytuację gospodarczą Polski w najbliższych latach. Czy wynik nadchodzący wyborów zadecyduje o sytuacji gospodarczej Polski w najbliższych latach? Połowa osób, które wzięły udział w ankiecie ING uważa, że z punktu widzenia gospodarki jest istotne, kto będzie rządził Polską przez najbliższe cztery lata (50%). Odmiennego zdania było 46% respondentów - ich zdaniem wynik wyborów nie wpłynie znacząco na gospodarkę. Czy to oznacza, że do urn pójdzie, jak zwykle z resztą, tylko połowa Polaków? Wyniki naszej ankiety są wyjątkowo optymistyczne - 67% respondentów zadeklarowało swój udział w wyborach. 13% ankietowanych jeszcze nie zdecydowało, czy będzie głosować.Odsetek osób wybierających się na wybory jest wyraźnie wyższy od odsetka osób wierzących w to, że wynik wyborów ma realne przełożenie na gospodarkę. Motywacja do głosowania nie płynie więc tylko z oceny programów gospodarczych. Zakładamy, że osoby przyznające, że wybory realnie wpłyną na gospodarkę,

Co druga osoba biorąca udział w ankiecie ING wierzy, że wyniki najbliższych wyborów parlamentarnych realnie wpłyną na sytuację gospodarczą Polski w najbliższych latach.

Czy wynik nadchodzący wyborów zadecyduje o sytuacji gospodarczej Polski w najbliższych latach? Połowa osób, które wzięły udział w ankiecie ING uważa, że z punktu widzenia gospodarki jest istotne, kto będzie rządził Polską przez najbliższe cztery lata (50%). Odmiennego zdania było 46% respondentów – ich zdaniem wynik wyborów nie wpłynie znacząco na gospodarkę. Czy to oznacza, że do urn pójdzie, jak zwykle z resztą, tylko połowa Polaków? Wyniki naszej ankiety są wyjątkowo optymistyczne – 67% respondentów zadeklarowało swój udział w wyborach. 13% ankietowanych jeszcze nie zdecydowało, czy będzie głosować.

Odsetek osób wybierających się na wybory jest wyraźnie wyższy od odsetka osób wierzących w to, że wynik wyborów ma realne przełożenie na gospodarkę. Motywacja do głosowania nie płynie więc tylko z oceny programów gospodarczych. Zakładamy, że osoby przyznające, że wybory realnie wpłyną na gospodarkę,  czują się zobowiązane do oddania głosu. Oznacza to bowiem większą odpowiedzialność za losy Polski po stronie wyborców.

W naszej ocenie, niezależnie od tego kto wygra wybory, z uwagi na napięcia na globalnych rynkach finansowych Polska będzie musiała kontynuować ostrożną politykę fiskalną i starać się oddalić od progu 60% PKB dla długu publicznego. Reakcja rynków finansowych na wynik wyborów (i inne ważne wydarzenia polityczne, jak np. koniec szans na koalicję PO i PiS w 2005 roku) zwykle zostaje odwrócona w ciągu 1-2 miesięcy. Gdy wynik był zaskoczeniem średnie początkowe wahnięcia sięgały 4% dla złotego, 2% dla giełdy, ale później były niwelowane.

Ankieta została przeprowadzona w dniach 23 – 30 września br. wśród klientów ING Banku Śląskiego korzystających z systemu bankowości internetowej ING BankOnLine. Na pytanie „Czy wynik wyborów zadecyduje o sytuacji gospodarczej Polski w najbliższych latach?” uzyskaliśmy 21807 odpowiedzi. Na pytanie „Czy wybierasz się na wybory?” uzyskaliśmy 8618 odpowiedzi.

Grzegorz Ogonek


Zespół ekonomistów ING Banku Śląskiego

A to już wiesz?  Ankieta ING: Koniec epoki kolejek do fiskusa?

Mateusz Szczurek, Rafał Benecki i Grzegorz Ogonek

22 820 46 98 [email protected][email protected][email protected]


Źródło ING BANK ŚLĄSKI S.A.. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy