Wiadomości branżowe

Bezpieczna jazda nie tylko dla studentów

Symulatory jazdy i zderzeń staną w czwartek, 28 października na Dziedzińcu Południowym Politechniki Gdańskiej. Każdy student będzie miał okazję przekonać się jak reaguje samochód w sytuacjach, w których trzeba gwałtownie zahamować lub skręcić, gdy opony mają prawidłowe lub nieprawidłowe ciśnienie oraz gdy są zużyte.Impreza potrwa dwa dni, w godz. 10–17. Na miejscu będzie można zmierzyć się z testem na prawo jazdy. Nagrodą główną dla zwycięzcy w konkursie za najlepszy wynik jest kurs w Szkole Bezpiecznej Jazdy, ufundowany przez Michelin – organizatora programu.Częścią programu ROSYPE, do którego przystąpiła nasza uczelnia, będą także organizowane przez PCK pokazy resuscytacji oddechowo-krążeniowej, pokazy na fantomie oraz pomiar ciśnienia.Dziennikarzy zapraszamy 28 października o godz. 11. Do dyspozycji mediów będą wówczas eksperci z policji, Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, firmy Michelin oraz przedstawiciele Politechniki Gdańskiej.Przez całe dwa dni na miejscu będzie wodzirej, który poprowadzi imprezę i zachęci studentów do jazdy na symulatorach.Ważnym punktem programu jest debata pod

Symulatory jazdy i zderzeń staną w czwartek, 28 października na Dziedzińcu Południowym Politechniki Gdańskiej. Każdy student będzie miał okazję przekonać się jak reaguje samochód w sytuacjach, w których trzeba gwałtownie zahamować lub skręcić, gdy opony mają prawidłowe lub nieprawidłowe ciśnienie oraz gdy są zużyte.

Impreza potrwa dwa dni, w godz. 10–17. Na miejscu będzie można zmierzyć się z testem na prawo jazdy. Nagrodą główną dla zwycięzcy w konkursie za najlepszy wynik jest kurs w Szkole Bezpiecznej Jazdy, ufundowany przez Michelin – organizatora programu.

Częścią programu ROSYPE, do którego przystąpiła nasza uczelnia, będą także organizowane przez PCK pokazy resuscytacji oddechowo-krążeniowej, pokazy na fantomie oraz pomiar ciśnienia.

Dziennikarzy zapraszamy 28 października o godz. 11. Do dyspozycji mediów będą wówczas eksperci z policji, Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego, firmy Michelin oraz przedstawiciele Politechniki Gdańskiej.

Przez całe dwa dni na miejscu będzie wodzirej, który poprowadzi imprezę i zachęci studentów do jazdy na symulatorach.

Ważnym punktem programu jest debata pod tytułem „Młodzi ludzie głównymi ofiarami i sprawcami wypadków drogowych. Prędkość – na ile można sobie pozwolić?”. Podczas debaty połączonej z prezentacją policji o przyczynach i skutkach wypadków drogowych, z młodymi kierowcami spotkają się eksperci zajmujący się tematyką bezpieczeństwa, naukowcy i policjanci.

Głos w dyskusji zabiorą Tomasz Młodawski, ekspert Michelin; mł. inspektor Janusz Staniszewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku; Krzysztof Chmielewski, Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego oraz eksperci z Politechniki Gdańskiej – dr inż. Joanna Żukowska, dr inż. Kazimierz Jamroz, dr inż. Lech Michalski.

Debata odbędzie się w sali 403 w Gmachu Głównym. Początek spotkania o godz. 13

– W 2009 roku w Polsce wydarzyło się 44 196 wypadków drogowych, w których zginęły 4 572 osoby. Przyczyną 31,2 proc. wszystkich wypadków była nadmierna prędkość – stąd wybór temat, który chcielibyśmy przedyskutować z młodymi ludźmi – powiedziała Iwona Jabłonowska, organizator programu z Michelin Polska.

A to już wiesz?  WPROST: wielka zmiana. Kim jest kobieta, która przejmie rząd

Europejski program edukacyjny na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach o kryptonimie ROSYPE (Road Safety for Young People in Europe) jest organizowany przez Michelin i współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej. Udział w akcji biorą cztery polskie uczelnie – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Politechnika Warszawska i Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie oraz na Politechnika Gdańska.

ROSYPE
Program Road Safety for Young People in Europe rozpoczął się w roku 2009, a zakończy w 2012. Obejmie swoim zasięgiem 700 tys. młodych ludzi w całej Europie! Celem programu jest zwiększenie świadomości dotyczącej bezpieczeństwa drogowego wśród dzieci i młodzieży – w tym młodych kierowców, którzy są najczęstszymi uczestnikami wypadków drogowych. Program ROSYPE rozpoczął się w Polsce 20 października.

Według WHO wypadki drogowe to najczęstsza przyczyna śmierci młodych ludzi (do 25 roku życia) każdego roku na świecie wydarza się 20–50 milionów wypadków drogowych, w których ginie 1,2 miliona osób. W tej liczbie największą grupę stanowią młodzi ludzie. Statystyki policyjne w Polsce pokazują, że młodzi kierowcy w wieku 18–24 lat spowodowali aż 8 609 wypadków drogowych w 2009 roku, w których poniosło śmierć 891 osób.

Program imprezy
Dziedziniec Południowy
28 października, czwartek
10.00 oficjalna inauguracja
11.00–12.00 eksperci są dostępni dla mediów
13.00–14.45 debata ! w sali 403
13.00–18.00 jazdy studentów, testy na prawo jazdy, symulator zderzeń, pokazy i pomiar ciśnienia przez PCK

29 października, piątek
10.00–17.00 jazdy studentów, testy na prawo jazdy, symulator zderzeń, pokazy i pomiar ciśnienia przez PCK
16.00–rozstrzygnięcie konkursu: test na prawo jazdy
17.00–zakończenie programu

Dodatkowych informacji udzielają:
Marcin Sęk, Hill and Knowlton, tel. 609 160 053, [email protected]
Ewa Konopka, rzecznik prasowy Michelin Polska, tel. 691 117 472, [email protected]
Iwona Jabłonowska, Michelin Polska, tel. 601 645 993, [email protected]

 

A to już wiesz?  Forum Obywateli w obliczu kryzysu

Źródło Politechnika Gdańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy