Wiadomości branżowe

Coraz mniej Polaków ufa Unii Europejskiej. Wyniki badania European Trusted Brands 2012

Coraz mniej Polaków ufa Unii Europejskiej. Wyniki badania European Trusted Brands 2012
W ciągu ostatniego roku zaufanie Polaków do Unii Europejskiej spadło o 13%. Tylko 25% z nas ufa wspólnej walucie euro - wynika z przedstawionego przez wydawnictwo Reader’s Digest badania European Trusted Brands.W ciągu ostatniego roku spadło zaufanie Polaków do Unii Europejskiej (45 proc. w 2012r. vs. 58 proc. w 2011r. i 2010r.). Polacy jednak częściej niż inni Europejczycy darzą zaufaniem tę instytucję. Średnio w 15 krajach europejskich biorących udział w badaniu Unii Europejskiej ufa jedynie 30 proc. Europejczyków. Oprócz Polaków najczęściej ufają jej Rumuni, Belgowie i Słoweńcy.Zaufanie do Unii Europejskiej i jej instytucji jest od wielu lat znacznie wyższe w Polsce, jak dowodzą tego badania Reader’s Digest oraz Diagnoza Społeczna, niż zaufanie do własnego parlamentu i rządu. Nadzieje, jakie rodacy pokładają w Unii, są źródłem naszych obaw o jej stabilność. Nam, w przeciwieństwie do innych narodów, zależy bardzo na stabilności UE. Inni, widząc kryzys w Grecji, Hiszpanii i Portugalii, oczekują być może raczej „pomyślnego” dla nich rozpadu wspólnej Europy – komentuje wyniki badania Profesor Janusz Czapiński, psycholog społeczny.

W ciągu ostatniego roku zaufanie Polaków do Unii Europejskiej spadło o 13%. Tylko 25% z nas ufa wspólnej walucie euro – wynika z przedstawionego przez wydawnictwo Reader’s Digest badania European Trusted Brands.

W ciągu ostatniego roku spadło zaufanie Polaków do Unii Europejskiej (45 proc. w 2012r. vs. 58 proc. w 2011r. i 2010r.). Polacy jednak częściej niż inni Europejczycy darzą zaufaniem tę instytucję. Średnio w 15 krajach europejskich biorących udział w badaniu Unii Europejskiej ufa jedynie 30 proc. Europejczyków. Oprócz Polaków najczęściej ufają jej Rumuni, Belgowie i Słoweńcy.

Zaufanie do Unii Europejskiej i jej instytucji jest od wielu lat znacznie wyższe w Polsce, jak dowodzą tego badania Reader’s Digest oraz Diagnoza Społeczna, niż zaufanie do własnego parlamentu i rządu. Nadzieje, jakie rodacy pokładają w Unii, są źródłem naszych obaw o jej stabilność. Nam, w przeciwieństwie do innych narodów, zależy bardzo na stabilności UE. Inni, widząc kryzys w Grecji, Hiszpanii i Portugalii, oczekują być może raczej „pomyślnego” dla nich rozpadu wspólnej Europy – komentuje wyniki badania Profesor Janusz Czapiński, psycholog społeczny.

Słabe zaufanie Europejczycy wyrażają również w stosunku do wspólnej waluty euro. Ufa jej średnio tylko 35 proc. ankietowanych. Najczęściej Finowie (53 proc.), Belgowie (51 proc.) oraz Rumuni (49 proc.), bardzo rzadko Polacy – 25 proc.

Polacy jak mało kto upodobali sobie Unię Europejską, ale są zarazem bardzo przywiązani do złotego i w okresie kryzysu w kilku krajach strefy euro wspólnej walucie ufa już zaledwie co czwarty nasz rodak (a jeszcze niedawno połowa Polaków chciała przystąpienia RP do strefy euro) – dodaje Profesor Czapiński.

Europejczycy w większości nie mają nadziei na stabilność Unii Europejskiej w najbliższej przyszłości (ponad 60 proc.). Obawy te bardzo często potwierdzają Polacy (ponad 70 proc.) i Rosjanie, najczęściej zaś – Szwajcarzy, Szwedzi i Francuzi. W stabilną przyszłość UE wierzą głównie Rumuni, Słoweńcy oraz Niemcy. Taki pogląd ma w tych krajach ponad połowa ankietowanych.

A to już wiesz?  Niemiecka ustawa wyeliminuje z rynku polskich przewoźników?

***

European Trusted Brands to jedno z największych i najszerzej zakrojonych badań konsumenckich, przeprowadzane w Europie przez Reader’s Digest. Oprócz tematyki marketingowej coroczne badanie European Trusted Brands porusza również tematy społeczne. Pozwala na poznanie dominujących nastrojów mieszkańców Europy, postaw i wartości, które kształtują nasze opinie i decyzje, a także zaufanie do wielu innych aspektów życia.

Badanie European Trusted Brands po raz pierwszy przeprowadzono w 2001 roku. Co roku kontynuowane jest ono w kilkunastu krajach europejskich. Tegoroczna – dwunasta już edycja badania – została przeprowadzona w 15 krajach europejskich. Kraje, które zostały objęte tegorocznym badaniem to: Austria, Belgia, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Francja, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, Słowenia, Szwecja oraz Szwajcaria. Wzięło w niej udział 27 467 respondentów.

Badanie realizowano metodą kwestionariusza on-line lub wywiadów pocztowych. Respondenci zostali wybrani spośród wielomilionowej bazy prenumeratorów miesięcznika Reader’s Digest. Jak co roku próba została dobrana tak, aby odzwierciedlała szeroki profil badanej populacji.

Źródło Tarsago Polska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy