Zamiast baraniny ? woÅ‚owina lub indyk, a żółty ser to tak naprawdÄ™ tani produkt seropodobny. Tak – wedÅ‚ug badaÅ„ przeprowadzonych na zlecenie UrzÄ™du Ochrony Konkurencji i Konsumentów – bary szybkiej obsÅ‚ugi oszukujÄ… swoich klientów. Do nieprawidÅ‚owoÅ›ci doszÅ‚o w 74% zbadanych punktów.
Pod lupÄ™ Inspekcja Handlowa ? na zlecenie UOKiK – wzięła Å‚Ä…cznie 85 barów szybkiej obsÅ‚ugi, które w swoim asortymencie majÄ…: zapiekanki, burgery, pizze, kebaby, czy dania kuchni orientalnej. Inspektorzy sprawdzili zarówno lokale dziaÅ‚ajÄ…ce w ramach dużych sieci, jak i samodzielne punkty.
Jakie sÄ… wnioski po przeprowadzeniu kontroli? NieprawidÅ‚owoÅ›ci stwierdzono w 74% punktów gastronomicznych – wyjaÅ›nia serwisowi InfoWire.pl Agnieszka Majchrzak z UOKiK. ?[?] NajczÄ™stsze nieprawidÅ‚owoÅ›ci dotyczyÅ‚y bÅ‚Ä™dnego informowania konsumenta, na przykÅ‚ad o cenie potrawy. CzÄ™sto danie byÅ‚o niedoważone, a klient pÅ‚aciÅ‚ jak za dużą porcjÄ™?.
Inspektorzy mieli też zastrzeżenia do rzetelnoÅ›ci obsÅ‚ugi i jakoÅ›ci potraw. Już na pierwszy rzut oka, skÅ‚adniki – z których wykonano posiÅ‚ek ? wzbudzaÅ‚y wÄ…tpliwoÅ›ci. Nic dziwnego, że 88 próbek produktów trafiÅ‚o do laboratorium. Zastrzeżenia wzbudziÅ‚o 20% próbek. I tak burger, który miaÅ‚ zawierać 100% woÅ‚owiny miaÅ‚ jedynie 10%, ale wieprzowiny. Zamiast sera używano wytworzonego z tÅ‚uszczów roÅ›linnych produktu seropodobnego. W pojedynczych przypadkach dodawano nieÅ›wieżych skÅ‚adników. ?[…] Klient, który zamawiaÅ‚ cielÄ™cinÄ™ z ryżem, tak naprawdÄ™ dostawaÅ‚ wieprzowinÄ™, z kolei smakosz kebaba z baraninÄ… otrzymywaÅ‚ miÄ™so wieprzowo-drobiowe. W każdym przypadku konsument pÅ‚aciÅ‚ wiÄ™cej? – podkreÅ›la Agnieszka Majchrzak. Na nieuczciwych sprzedawców naÅ‚ożono mandaty lub skierowano wniosek do innych organów, takich jak: PaÅ„stwowa Inspekcja Sanitarna lub UrzÄ…d Skarbowy.
Czy to oznacza, że z fast foodów nie powinniśmy w ogóle korzystać? Oczywiście, nie. Bary należy jednak wybierać świadomie i pytać, czy cena produktu odnosi się do wagi, czy do całej porcji. Eksperci podpowiadają, jeśli kupujemy danie, to zawieramy umowę z restauracją czy barem. Gdy otrzymany posiłek, który nie spełnia wymagań, mamy prawo do zwrotu. Warto pamiętać, że danie reklamujemy u kelnera, lub kierownika restauracji w momencie jego otrzymania, a nie wtedy, gdy już je zjedliśmy.
dostarczył infoWire.pl