Komisja Europejska poinformowała o zakończeniu okresu zawieszenia (standstill) poselskiego projektu nowelizacji ustawy ? Prawo farmaceutyczne. Decyzja KE umożliwia powrót do prac parlamentarnych nad regulacjami mającymi ograniczyć nadmierny wywóz leków i wejście w życie ustawy. Możliwość pilnych prac nad ustawą jest efektem przychylenia się Komisji do wniosku Polski o pilny tryb notyfikacji.
Komisja Europejska dała ?zielone światło? dalszym pilnym pracom nad regulacjami dotyczącymi ograniczenia wywozu leków z Polski. Oznacza to, że ustawa o zmianie ustawy ? Prawo farmaceutyczne oraz zmianie niektórych innych ustaw może wejść w życie w obecnym kształcie, bez naruszenia procedur europejskich. Jednocześnie ewentualne późniejsze uwagi do ustawy mogą być uwzględnione przez Polskę już w trybie nowelizacji obowiązującego prawa. Decyzja Komisji umożliwia kontynuowanie pilnych prac nad ustawą bez naruszenia przepisów UE.
?Decyzja Komisji Europejskiej i tryb rozpatrzenia wniosku stanowią potwierdzenie skali problemu, jakim jest nadmierny wywóz leków z Polski. Koniec zawieszenia prac nad nowelizacją ustawy ? Prawo farmaceutyczne to dobra wiadomość dla pacjentów, lekarzy i aptekarzy. Jesteśmy zdecydowanie bliżej zagwarantowania chorym pełnego dostępu do leków ratujących życie i zdrowie? ? stwierdził Paweł Sztwiertnia, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA.
Wniosek Projektodawców o zastosowanie trybu pilnego procedury notyfikacyjnej złożony pod koniec marca został rozpatrzony pozytywnie przez Komisję Europejską. W uzasadnieniu notyfikacji Projektodawcy podkreślili, iż nadmierny wywóz leków i wynikające z niego braki stanowią bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów w Polsce. Szybka i pozytywna decyzja Komisji wskazuje, że również z perspektywy Brukseli problem, jakim stał się masowy legalny i nielegalny eksport leków wymaga szybkiej regulacji.
dostarczył infoWire.pl