Wiadomości branżowe

Koniec wolnoamerykanki ? zmiany w płatnościach

24 października weszła w życie ustawa o usługach płatniczych. Jej zadaniem jest uporządkowanie rynku płatności i zwiększenie bezpieczeństwa obrotu pieniężnego. Przedsiębiorstwa pośredniczące w rozliczeniach gotówkowych będą podlegały nadzorowi KNF – pisze analityk portalu Bankier.pl, Michał Kisiel.Pojawienie się tzw. okienek kasowych na polskim rynku było wynikiem istnienia niezagospodarowanej niszy. Możliwość opłacania rachunków gotówką oferowały początkowo banki i Poczta Polska. Jednak banki, dążąc do obniżenia kosztów działania i próbując skłonić klientów do samoobsługi w kanałach elektronicznych, stopniowo wprowadzały zaporowe opłaty za operacje gotówkowe w placówkach. Poczta Polska z kolei, korzystając z przyznanego jej monopolu i olbrzymiego zasięgu działania, mogła niemal dowolnie kształtować ceny i warunki usług płatniczych.Pod bokiem potentatów masowych płatności wyrósł tymczasem prężnie rozwijający się rynek niewielkich przedsiębiorstw, często mikrofirm, które gotowe były taniej niż konkurenci przyjmować wpłaty i przekazywać je na

24 października weszła w życie ustawa o usługach płatniczych. Jej zadaniem jest uporządkowanie rynku płatności i zwiększenie bezpieczeństwa obrotu pieniężnego. Przedsiębiorstwa pośredniczące w rozliczeniach gotówkowych będą podlegały nadzorowi KNF – pisze analityk portalu Bankier.pl, Michał Kisiel.

Pojawienie się tzw. okienek kasowych na polskim rynku było wynikiem istnienia niezagospodarowanej niszy. Możliwość opłacania rachunków gotówką oferowały początkowo banki i Poczta Polska. Jednak banki, dążąc do obniżenia kosztów działania i próbując skłonić klientów do samoobsługi w kanałach elektronicznych, stopniowo wprowadzały zaporowe opłaty za operacje gotówkowe w placówkach. Poczta Polska z kolei, korzystając z przyznanego jej monopolu i olbrzymiego zasięgu działania, mogła niemal dowolnie kształtować ceny i warunki usług płatniczych.

Pod bokiem potentatów masowych płatności wyrósł tymczasem prężnie rozwijający się rynek niewielkich przedsiębiorstw, często mikrofirm, które gotowe były taniej niż konkurenci przyjmować wpłaty i przekazywać je na rachunki bankowe. Model biznesowy agencji opłat jest banalnie prosty – agencja dokonuje przelewów ze swojego rachunku bankowego na rachunki bankowe wskazane przez opłacających faktury. Można powiedzieć, że każdy, kto dysponuje laptopem i kontem z darmowymi przelewami, mógłby otworzyć okienko kasowe, zwłaszcza że nie wymagało to koncesji ani ubezpieczenia działalności. Opłata pobierana za wpłaty musi tylko pokryć stosunkowo niewielkie koszty działania biznesu i zysk właściciela.

Więcej informacji w analizie przygotowanej przez analityka portalu Bankier.pl, Michała Kisiela: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Koniec-wolnoamerykanki-zmiany-w-platnosciach-2426227.html

Redakcja Serwisów Bankier.pl należąca do Grupa Allegro Sp. z o.o. zezwala na powielanie i rozpowszechnianie powyższego fragmentu utworu w całości, w dowolnych mediach na wszystkich polach eksploatacji. Pełna wersja utworu, dostępna na stronie  http://www.bankier.pl/wiadomosc/Koniec-wolnoamerykanki-zmiany-w-platnosciach-2426227.html,może być bezpłatnie powielana i rozpowszechniana w całości lub w części wyłącznie w prasie drukowanej, w tytułach zarejestrowanych i kontrolowanych w Związku Kontroli Dystrybucji Prasy, pod warunkiem spełnienia wymogów wynikających z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 1994r. Nr. 24 poz. 83 z późn. zm.), w szczególności pod warunkiem podania autora i źródła  pochodzenia utworu.

Źródło Bankier.pl. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Wszystko na temat eurowyborów w serwisie Wirtualnej Polski wybory.wp.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy