Wiadomości branżowe

POLACY TRACĄ POUFNE DANE – RAPORT KROLL ONTRACK

Numery kart kredytowych, bazy osobowe klientów czy budżety firmowe to tylko niektóre z poufnych danych, które poznać może niemal każdy, kto kupi używany dysk komputerowy. Na podstawie analizy 100 prywatnych i firmowych używanych nośników eksperci firmy Kroll Ontrack dowiedli, że skuteczne kasowanie danych to wciąż rzadkość. Badanie przeprowadzone na ponad stu dyskach nabytych na giełdach komputerowych, w serwisach aukcyjnyc i w firmach leasingowych udowodniło, jak niska jest świadomość Polaków w zakresie kasowania danych z komputerów, których się pozbywamy. Odnosi się to zarówno do prywatnych użytkowników, jak i firm, które sprzedając lub wyrzucając stare komputery pozostawiają na nich kluczowe dane firmy bądź klientów. Na 25 firmowych dyskach, które przeanalizowali specjaliści odzyskiwania danych, znajdowało się  m.in. 118 klauzul poufności, bazy klientów (18 364 rekordy z dokładnymi danymi osobowymi), trzy strategie marketingowe, 12 budżetów firmowych i 687 różnego rodzaju umów. Wg raportu firmy doradczej PricewaterhouseCoopers* straty polskich firm spowodowane sprzeniewierzeniem aktywów, do których należeć może również

Numery kart kredytowych, bazy osobowe klientów czy budżety firmowe to tylko niektóre z poufnych danych, które poznać może niemal każdy, kto kupi używany dysk komputerowy. Na podstawie analizy 100 prywatnych i firmowych używanych nośników eksperci firmy Kroll Ontrack dowiedli, że skuteczne kasowanie danych to wciąż rzadkość.

Badanie przeprowadzone na ponad stu dyskach nabytych na giełdach komputerowych, w serwisach aukcyjnyc i w firmach leasingowych udowodniło, jak niska jest świadomość Polaków w zakresie kasowania danych z komputerów, których się pozbywamy. Odnosi się to zarówno do prywatnych użytkowników, jak i firm, które sprzedając lub wyrzucając stare komputery pozostawiają na nich kluczowe dane firmy bądź klientów.

Na 25 firmowych dyskach, które przeanalizowali specjaliści odzyskiwania danych, znajdowało się  m.in. 118 klauzul poufności, bazy klientów (18 364 rekordy z dokładnymi danymi osobowymi), trzy strategie marketingowe, 12 budżetów firmowych i 687 różnego rodzaju umów. Wg raportu firmy doradczej PricewaterhouseCoopers* straty polskich firm spowodowane sprzeniewierzeniem aktywów, do których należeć może również niekontrolowany wyciek danych, tylko w 2007 roku wyniosły średnio 1,4 mln USD.

– W większości przypadków źródłem problemów nie jest brak dostępu do zaawansowanych technologii, lecz niewiedza dotycząca elementarnych zasad kasowania danych. Problem ten dotyczy zarówno użytkowników prywatnych, jak i wszystkich rodzajów organizacji oraz instytucji działających w naszym kraju. Najczęściej wyciek istotnych danych jest ściśle powiązany z nieumiejętnie przeprowadzonym procesem kasowania oraz ze zwykłą bezmyślnością. Pamiętajmy, że w wypadku instytucji publicznych istotne są nie tylko koszty związane z utratą danych, lecz także potencjalna odpowiedzialność karna, do której dana instytucja może zostać pociągnięta – mówi Paweł Odor, główny specjalista firmy Kroll Ontrack w Polsce.

Podobnie kształtuje się sytuacja w przypadku indywidualnych użytkowników komputerów. Na 75 dyskach maszyn, które należały do osób prywatnych, specjaliści odnaleźli m.in. dane dostępowe do systemów płatności elektronicznej i banków elektronicznych, numery kart kredytowych, loginy i hasła dostępowe do popularnych komunikatorów (gadu – gadu, nasza-klasa, goldenline), a także prace licencjackie oraz  magisterskie. Konsekwencje wejścia w posiadanie takich informacji przez osoby nieuprawnione mogą być niezwykle dotkliwe.

A to już wiesz?  Światowy lider odzyskiwania danych pomoże użytkownikom Apple

***

Co zrobić, by uchronić się przed podobnymi sytuacjami? Metoda programowa i sprzętowa to dwie najbardziej efektywne procedury bezpowrotnego kasowania danych. Pierwsza polega na zastosowaniu specjalnych programów, które poprzez nadpisanie danych powodują, iż niemożliwe jest ich późniejsze odczytanie. Choć programowe kasowanie materiałów jest pewną i bezpieczną metodą, w pewnych warunkach nie można jej zastosować. Sytuacja taka może zaistnieć wtedy, gdy chcemy np. „oczyścić” z informacji uszkodzone nośniki bądź jednocześnie skasować znaczną ilość danych. W takich przypadkach niezbędne jest użycie specjalnego urządzenia – demagnetyzera, którego zastosowanie daje gwarancję, iż po demagnetyzacji nośnik nie będzie nadawał się do dalszej eksploatacji. Jednym z najmocniejszych urządzeń kasujących dane jest Degausser DG.02, który używany jest obecnie w katowickim laboratorium Kroll Ontrack, najnowocześniejszej tego typu placówce w Europie Środkowo – Wschodniej.

* Raport PricewaterhouseCoopers: „Przestępczość gospodarcza: czynnik ludzki i mechanizmy kontrolne. Czwarta edycja badania przestępczości gospodarczej” ###

 

Informacje o firmie Kroll Ontrack sp. z o.o., polskim oddziale firmy Kroll Ontrack Inc.:

Kroll Ontrack sp. z o.o.(www.krollontrack.pl ) jest polskim oddziałem Kroll Ontrack Inc. – wiodącego na świecie dostawcy usług odzyskiwania danych oraz informatyki śledczej (ang. computer forensics). Firma dysponuje największym i najbardziej zaawansowanym technologicznie w Europie Środkowej i Wschodniej laboratorium odzyskiwania danych i informatyki śledczej. W strukturach Kroll Ontrack sp. z o.o. działa również największe poza Stanami Zjednoczonymi centrum rozwoju oprogramowania Kroll Ontrack.

Informacje o firmie Kroll Ontrack Inc.:

Kroll Ontrack dostarcza usługi i oprogramowanie bazujące na najnowszych technologiach. Klientami firmy są  jednostki prawne, klienci korporacyjni, jednostki administracji państwowej, a także klienci indywidualni. Kroll Ontrack jest dostawcą usług w zakresie odzyskiwania danych, zaawansowanego wyszukiwania danych, papierowego i elektronicznego odnajdywania danych, informatyki śledczej, konsultingu w zakresie informacji posiadanych w formie elektronicznej oraz konsultingu sądowego. Kroll Ontrack jest technologicznym działem Kroll Inc., globalnej firmy konsultingowej zajmującej się zarządzaniem ryzykiem.

A to już wiesz?  Stosunek Polaków do integracji europejskiej w grudniu 2014

By uzyskać więcej informacji o Kroll Ontrack zapraszamy do odwiedzenia stron:

www.krollontrack.com; www.ontrackdatarecovery.com; www.engeniumsearch.com; www.trialgraphix.com.

Źródło Kroll Ontrack. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy