Wiadomości branżowe

Progresywna ulga na dzieci ? propozycja realnego wsparcia rodzin

Jak wynika z badań, Polacy cenią sobie więzi międzypokoleniowe w rodzinie. Nie tylko zresztą cenią, ale i praktykują. Młodzi deklarują szacunek dla starszego pokolenia, potrafią docenić wartości przekazywane im przez babcie i dziadków, a także realną pomoc w opiece nad wnukami. Z kolei seniorzy, realizując się w rodzinnych rolach, czują się potrzebni. Jednocześnie system podatkowy nie jest wystarczająco przyjazny rodzinie. Fundacja Narodowego Dnia Życia wraz z partnerami proponuje zmiany w systemie podatkowym, by dostosować rozwiązania prawne do polskiego modelu życia rodzinnego.Jednym z elementów obchodów Narodowego Dnia Życia (święto powołane uchwałą Sejmu RP 23 marca 2004 roku, obchodzone co roku tego dnia) będzie propozycja zmian w odliczeniach od podatku od osób fizycznych.Jego najważniejsze założenia to:Wprowadzenie progresji odliczenia – na każde kolejne dziecko przypada kwota odliczenia większa od kwoty przypadającej na poprzednie dziecko o 50 proc. kwoty bazowej (obecnie odliczanej kwoty na dziecko).W razie niedoliczenia całości lub części odliczenia w danym roku podatkowym wprowadzono możliwość odliczania w latach

Jak wynika z badań, Polacy cenią sobie więzi międzypokoleniowe w rodzinie. Nie tylko zresztą cenią, ale i praktykują. Młodzi deklarują szacunek dla starszego pokolenia, potrafią docenić wartości przekazywane im przez babcie i dziadków, a także realną pomoc w opiece nad wnukami. Z kolei seniorzy, realizując się w rodzinnych rolach, czują się potrzebni. Jednocześnie system podatkowy nie jest wystarczająco przyjazny rodzinie. Fundacja Narodowego Dnia Życia wraz z partnerami proponuje zmiany w systemie podatkowym, by dostosować rozwiązania prawne do polskiego modelu życia rodzinnego.

Jednym z elementów obchodów Narodowego Dnia Życia (święto powołane uchwałą Sejmu RP 23 marca 2004 roku, obchodzone co roku tego dnia) będzie propozycja zmian w odliczeniach od podatku od osób fizycznych.

Jego najważniejsze założenia to:

  • Wprowadzenie progresji odliczenia – na każde kolejne dziecko przypada kwota odliczenia większa od kwoty przypadającej na poprzednie dziecko o 50 proc. kwoty bazowej (obecnie odliczanej kwoty na dziecko).
  • W razie niedoliczenia całości lub części odliczenia w danym roku podatkowym wprowadzono możliwość odliczania w latach przyszłych.
  • Zlikwidowano niemożność odliczania w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, rozliczających się 19-proc. podatkiem liniowym.
  • Wprowadzono możliwość uwzględniania odliczenia już na etapie zaliczek płaconych w trakcie roku przez zakłada pracy (zakład rentowy, spółdzielnię rolniczą).

W opracowaniu projektu wzięli udział eksperci z Centrum im. Adama Smitha, Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Fundacji Republikańskiej.

*             *             *

W ramach tegorocznej kampanii Narodowego Dnia Życia poruszamy problematykę solidarności międzypokoleniowej. Z opracowania przygotowanego przez Aleksandra Zioło z Warsztatów Analiz Socjologicznych możemy dowiedzieć się, że 87% Polaków uznaje osoby za starsze z potrzebne społeczeństwu. Rola pokolenia seniorów uwidacznia się jednak szczególnie wyraźnie w życiu rodzinnym. Ponad 70% osób w wieku od 18 do 35 lat deklaruje, że zawdzięcza coś istotnego swoim dziadkom. Respondenci wskazują tu zarówno wartości odnoszące się do osobistego wymiaru ich życia jak również do wymiarów rodzinnego i społecznego. Przede wszystkim jest to poczucie bezwarunkowej miłości (61%); w dalszej kolejności wiara(59%), zasady moralne(58%); znajomość historii rodziny (55%); patriotyzm (49%) oraz znajomość historii w ogóle (46%).

A to już wiesz?  ŁEB PR 2007 dla Pawła Biedziaka

Jednak mówiąc i doceniając rolę pokolenia seniorów w rodzinie, nie sposób nie zauważyć, że dochody 13% osób powyżej 60. roku życia nie przekraczają 500 zł. Warto również podkreślić, że jest to jedna z największych obaw Polaków myślących o swojej starości: 36% z nas, myśląc o swojej starości najbardziej obawia się właśnie złych warunków życia i trudności z utrzymaniem się.

Badania pokazują, jak ważny jest ekonomiczny wymiar życia rodziny. Wychodząc naprzeciw lękom wyrażanym przez ponad 1/3 Polaków pragniemy zaproponować rozwiązanie instytucjonalne, które przyczyni się do poprawy warunków materialnych polskich rodzin.

*             *             *

Pragniemy zaprosić na konferencję prasową, poświęconą projektowi zmiany ustawy, która odbędzie się 22 marca b.r. o godz. 13.00 w siedzibie Fundacji Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia w Warszawie,  przy ul. Wilczej 9.

W konferencji udział wezmą:

Jacek Sapa – Fundacja Narodowego Dnia Życia

Ireneusz Jabłoński – Centrum im. Adama Smitha

Piotr Dardziński – Centrum Myśli Jana Pawła II

Przemysław Wipler – Fundacja Republikańska

 

Źródło Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy