Na poniedziałkowej konferencji prasowej pt. Progresywna ulga na dzieci – propozycja realnego wsparcia rodzin przedstawiono projekt zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Życia szczególności dotykają problemu solidarności międzypokoleniowej. Zostaje podkreślona rola seniorów w zdrowych relacjach rodzinnych. Hasło kampanii „Dziadki – dziatkom” zwraca uwagę na istotę więzi rodzinnych. Ich ważnym aspektem jest także ekonomiczny wymiar życia rodziny. Ponad 33 procent Polaków wg badań CBOS-u wyraża niepokój o materialną przyszłość swojej rodziny. Dlatego też Fundacja Narodowego Dnia Życia wraz ze swoimi Partnerami przygotowała rozwiązanie ustawodawcze, które w realny sposób może wesprzeć polskie rodziny.
Autorzy ustawy chcieli przede wszystkim zaproponować takie rozwiązania, które w sposób rzeczywisty mogą stać się wsparciem dla rozwoju rodzin i realnie przyczynić się do wzrostu demograficznego naszego narodu. Najważniejsze założenia przedstawionego projektu to:
- Wprowadzenie progresji odliczenia – na każde kolejne dziecko przypada kwota odliczenia większa od kwoty przypadającej na poprzednie dziecko o 50 proc. kwoty bazowej (obecnie odliczanej kwoty na dziecko).
- W razie niedoliczenia całości lub części odliczenia w danym roku podatkowym wprowadzono możliwość odliczania w latach przyszłych.
- Zlikwidowano niemożność odliczania w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą, rozliczających się 19-proc. podatkiem liniowym.
- Wprowadzono możliwość uwzględniania odliczenia już na etapie zaliczek płaconych w trakcie roku przez zakłada pracy (zakład rentowy, spółdzielnię rolniczą).
W prowadzenie przedstawionych zmian pozwala na odniesienie istotnych korzyści:
- Realizacja konstytucyjnego nakazu opieki i ochrony rodziny i macierzyństwa przez państwo.
- Powszechność i dostępność rozwiązania pozwala na realne wsparcie dla każdej rodziny wielodzietnej.
- Możliwość uporządkowania polityki prorodzinnej państwa, gdyż pozwala na redefinicję systemu zasiłków rodzinnych.
- Przynajmniej część kosztów fiskalnych tego rozwiązania wróci do budżetu państwa w postaci VAT i akcyzy poprzez zwiększenie wydatków konsumpcyjnych podatników.
- Może stać się realnym wsparciem pozytywnej stymulacji demograficznej.
- Stymuluje do ewidencjonowania źródeł dochodów, a przez to zwiększa rejestrowany produkt narodowy brutto oraz zwiększa dochody budżetowe i pozabudżetowe szczególnie w postaci składek na ubezpieczenie społeczne, rentowne i zdrowotne.
W opracowaniu projektu wzięli udział m.in. eksperci z Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Fundacji Republikańskiej.
* * *
Narodowy Dzień Życia – święto powołane uchwałą Sejmu RP 23 marca 2004 r. i obchodzone tego dnia każdego roku. Tym razem motywem przewodnim jest wzmacnianie więzi międzypokoleniowej między wnukami a dziadkami. Organizatorzy chcą pokazać, jak ważne są rodziny wielopokoleniowe i jak istotna jest rola starszego pokolenia. Ogólnopolska kampania „Dziadki –dziatkom” obejmuje reklamy telewizyjne, działania medialne, lokalne obchody organizowane przez gminy i organizacje pozarządowe oraz konkurs Tulipany Narodowego Dnia Życia. Twarzą tegorocznej kampanii jest Jan Kobuszewski z rodziną.
* * *
Fundacja Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Życia jest organizatorem kampanii społecznych promujących wartości rodzinne. Jej celem jest wzmacnianie rodziny poprzez rozwój osobisty i budowę zdrowych więzi społecznych. Chce by rodziny były szczęśliwe i dumne oraz otoczone szacunkiem społeczeństwa. Więcej informacji na www.ndz.org.pl