Analiza techniczna – metoda dla leniwych?
Analiza techniczna jako jedna z metod pomocna w podejmowania decyzji inwestycyjnych posiada szerokie grono zwolenników. Wszyscy ci, których fascynuje ta ścieżka nauki, będą mieli szanse na pogłębienie wiedzy na dorocznej konferencji Wallstreet, która już po raz 14. odbędzie się w sercu Tatr – Zakopanem, w dniach 11-13 czerwca.
Czy analiza raportów finansowych jest jedyną drogą do podejmowania decyzji o kupnie bądź sprzedaży akcji? Czy istnieje narzędzie dla graczy giełdowych, którzy chcą wykorzystać zmiany cen walorów bez zagłębiania się w fundamentalne podstawy działalności danej spółki? Analitycy techniczni twierdzą, że tak. Przekonują, że ceny tworzą wzory cenowe, które lubią się powtarzać. Wystarczy zatem tylko w porę je zauważyć. Twierdzą, że są w stanie prognozować czas i zasięg ruchu cen. Ponadto zwracają uwagę, że wzrost cen na rynku odbywa się zanim gospodarka wygeneruje zachęty do nabywania lub upłynniania swoich walorów. Analiza techniczna ma mieć zatem umiejętność wskazania sygnałów kupna lub sprzedaży zanim zrobi to prezes Głównego Urzędu Statystycznego bądź prezes naszej spółki zasugeruje odpowiednie działanie w raporcie finansowym.
Z analizy technicznej korzystają nie tylko puryści tej metody. Także fundamentaliści często wykorzystują ją do wyboru miejsca zakupu bądź odsprzedaży upatrzonych aktywów. Powszechność jej znajomości i wykorzystywania powoduje, że każdy uczestnik rynku powinien znać jej zasady. Znając reguły jakimi posługuje się przeciwnik nasza szansa na wygraną w rywalizacji o wybór najbardziej dochodowych papierów wartościowych rośnie.
Myliłby się jednak ten, kto sądzi, że rynek można poskromić jedynie z podstawową wiedzą o geometrii. Jest tak chociażby dlatego, że na rynkach zawsze są wygrani i przegrani. Po zapoznaniu z założeniami warto poświęcić czas na poznanie praktycznych możliwości zastosowania metody, która wbrew pozorom wcale nie jest dla leniwych dyletantów. Przejście z fazy fascynacji prostotą AT do zdrowego sceptycyzmu zazwyczaj zabiera sporo czasu, nawet lat, i kosztuje sporo pieniędzy. Dopiero po pewnym czasie zauważamy jak często wykładowcy prawd technicznych, nawet w dobrej wierze, używają nieracjonalnych dogmatów, które łatwo jest bezkrytycznie przyjmować, gdy nie możemy już się doczekać przystąpienia do realizacji zyskownych transakcji. Warto czas nauki skrócić o doświadczenia praktyków. Tylko osobiste doświadczenia, swoje lub innych, potrafią przekierować nas na spokojniejsze wody, z reguły ze sztormowych okoliczności, giełdowej rzeczywistości.
Jarosław Augustynowicz (SII)
Więcej o Analizie Technicznej na konferencji Wallstreet 14.
***
Konferencja Wallstreet – największe spotkanie inwestorów indywidualnych w Polsce. Tradycyjnie odbywa się w sercu Tatr – Zakopanem. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII), które nieprzerwanie od 10 lat dba o kondycję polskiego rynku kapitałowego. Podobnie jak w ubiegłym roku odbędzie w Hotelu Mercure Kasprowy, w dniach 11-13 czerwca, a udział w nim weźmie ponad 600 uczestników, w tym liczne grono cenionych praktyków i teoretyków rynku kapitałowego, przedstawicieli instytucji finansowych oraz środowiska inwestorskiego.