Wiadomości branżowe

Trudniej o kredyt – nowelizacja Rekomendacji S (analiza Bankier.pl)

Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła 25 stycznia nowelizację Rekomendacji S. Wprowadza ona m.in. nowe założenia do procedury badania zdolności kredytowej w przypadku kredytów długoterminowych oraz kredytów walutowych.Komisja zrezygnowała z propozycji ograniczenia udziału kredytów walutowych w portfelach banków do 50%. Zapis ten, umieszczony w ogłoszonym w lecie 2010 r. projekcie, budził spore kontrowersje. Protestowały w szczególności banki – Związek Banków Polskich w opublikowanym w sierpniu zeszłego roku stanowisku przewidywał negatywne konsekwencje tego rozwiązania: problemy banków z płynnością, niebezpieczeństwo wystąpienia kolejnej wojny depozytowej i wzrost cen złotego na rynku międzybankowym. Wprowadzenie limitu skazywałoby część banków na faktyczne zamrożenie oferty kredytów denominowanych w walutach obcych, a dla klientów detalicznych oznaczałoby utrudniony dostęp do finansowania opartego o waluty inne niż polski złoty.Zapisy rekomendacji zmieniają podejście do do badania zdolności kredytowej. W przypadku kredytów długoterminowych bank oceniając  możliwości finansowe wnioskodawcy, będzie sprawdzał czy podoła on spłacie

Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła 25 stycznia nowelizację Rekomendacji S. Wprowadza ona m.in. nowe założenia do procedury badania zdolności kredytowej w przypadku kredytów długoterminowych oraz kredytów walutowych.

Komisja zrezygnowała z propozycji ograniczenia udziału kredytów walutowych w portfelach banków do 50%. Zapis ten, umieszczony w ogłoszonym w lecie 2010 r. projekcie, budził spore kontrowersje. Protestowały w szczególności banki – Związek Banków Polskich w opublikowanym w sierpniu zeszłego roku stanowisku przewidywał negatywne konsekwencje tego rozwiązania: problemy banków z płynnością, niebezpieczeństwo wystąpienia kolejnej wojny depozytowej i wzrost cen złotego na rynku międzybankowym. Wprowadzenie limitu skazywałoby część banków na faktyczne zamrożenie oferty kredytów denominowanych w walutach obcych, a dla klientów detalicznych oznaczałoby utrudniony dostęp do finansowania opartego o waluty inne niż polski złoty.

Zapisy rekomendacji zmieniają podejście do do badania zdolności kredytowej. W przypadku kredytów długoterminowych bank oceniając  możliwości finansowe wnioskodawcy, będzie sprawdzał czy podoła on spłacie rat przy założeniu, że kredyt zostanie udzielony na 25 lat. Co więcej, jeśli w okresie spłaty kredytu kredytobiorca wkroczy w wiek emerytalny, bank powinien uwzględnić w badaniu zdolności kredytowej zmianę wysokości dochodu wnioskodawcy. Zmianie ulega także wskaźnik wydatków na obsługę długu w stosunku do dochodów netto. W przypadku kredytów walutowych wyniesie on 42%.

Pełna treść analizy dostępna jest pod adresem: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Bedzie-trudniej-o-kredyt-nowelizacja-Rekomendacji-S-2277653.html. Przy powoływaniu się na analizę prosimy o podanie źródła Bankier.pl

Źródło Bankier.pl. Dostarczył netPR.pl
A to już wiesz?  Polityk godny zaufania? Niekoniecznie dla banku?

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy