Wiadomości branżowe

Ulga na przewodnika, również tego na czterech łapach

Ulga na przewodnika, również tego na czterech łapach
Niepełnosprawni, którzy na co dzień poruszają się dzięki przewodnikom, mają prawo odliczyć od swoich dochodów wydatki związane z opłaceniem tych osób. Inna ulga obejmuje koszty utrzymania psa asystującego.„Podatnik korzystający z pomocy przewodnika może odliczyć maksymalnie 2280 zł. Musi być w stanie wykazać, że dany wydatek faktycznie został poniesiony” – mówi serwisowi infoWire.pl Małgorzata Sator z Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola.Organy podatkowe mogą żądać przedstawienia umowy zawartej między niepełnosprawnym a przewodnikiem. Powinno jasno wynikać, że ma ona charakter odpłatny. W przypadku braku pisemnej umowy urząd wymaga podania danych pomagającej osoby. Umożliwia to sprawdzenie, czy rozliczyła się ona z otrzymanego dochodu z fiskusem. Warto wiedzieć, że przewodnik nie musi mieć dokumentów poświadczających jego kwalifikacje.Inaczej wygląda sytuacja w przypadku psa asystującego. Aby móc skorzystać z odpowiedniej ulgi, wymagane jest zaświadczenie potwierdzające, że niepełnosprawny jest właścicielem psa, który został przeszkolony do pełnienia funkcji przewodnika osoby ociemniałej.

Niepełnosprawni, którzy na co dzień poruszają się dzięki przewodnikom, mają prawo odliczyć od swoich dochodów wydatki związane z opłaceniem tych osób. Inna ulga obejmuje koszty utrzymania psa asystującego.

?Podatnik korzystający z pomocy przewodnika może odliczyć maksymalnie 2280 zł. Musi być w stanie wykazać, że dany wydatek faktycznie został poniesiony? ? mówi serwisowi infoWire.pl Małgorzata Sator z Urzędu Skarbowego Warszawa-Wola.

Organy podatkowe mogą żądać przedstawienia umowy zawartej między niepełnosprawnym a przewodnikiem. Powinno jasno wynikać, że ma ona charakter odpłatny. W przypadku braku pisemnej umowy urząd wymaga podania danych pomagającej osoby. Umożliwia to sprawdzenie, czy rozliczyła się ona z otrzymanego dochodu z fiskusem. Warto wiedzieć, że przewodnik nie musi mieć dokumentów poświadczających jego kwalifikacje.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku psa asystującego. Aby móc skorzystać z odpowiedniej ulgi, wymagane jest zaświadczenie potwierdzające, że niepełnosprawny jest właścicielem psa, który został przeszkolony do pełnienia funkcji przewodnika osoby ociemniałej.


dostarczył infoWire.pl

Źródło infoWire.pl. Dostarczył
A to już wiesz?  Ubezpieczenie ochrony prawnej - polisa na święty spokój

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy