Wiadomości branżowe

Użytkownicy komputerów z całego świata wskazali jak i dlaczego tracą dane

Aż 40 procent użytkowników komputerów i innego sprzętu cyfrowego na świecie uznaje, że utrata danych to rezultat błędu człowieka. Inżynierowie odzyskiwania danych z firmy Kroll Ontrack przedstawiają wyniki przeprowadzonej w 17 krajach - w tym w Polsce - ankiety, w której użytkownicy prywatni, przedstawiciele biznesu oraz instytucji publicznych wskazują jak i dlaczego stracili ich najważniejsze pliki.Wśród 2 000 respondentów z Europy, Azji i Ameryki Północnej,  niemal połowa (40 proc.) uznała, że to błąd człowieka był przyczyną utraty przez nich danych w ostatnich miesiącach. Wynik ten zdecydowanie różni się od wyników ankiety przeprowadzonej w roku 2005, kiedy tylko 11 procent pytanych wskazało na ten właśnie czynnik. Co ciekawe, mimo wskazań respondentów, inżynierowie z 32 laboratoriów Kroll Ontrack na przestrzeni ostatnich pięciu lat zanotowali na całym świecie znaczny wzrost przypadków utraty danych związanych z awarią sprzętu bądź systemu. Kolejną najczęściej wymienianą przez ankietowanych przyczyną utraty informacji cyfrowych była awaria sprzętu (29 proc.), w badaniu sprzed pięciu lat wskazywana aż w 56

Aż 40 procent użytkowników komputerów i innego sprzętu cyfrowego na świecie uznaje, że utrata danych to rezultat błędu człowieka. Inżynierowie odzyskiwania danych z firmy Kroll Ontrack przedstawiają wyniki przeprowadzonej w 17 krajach – w tym w Polsce – ankiety, w której użytkownicy prywatni, przedstawiciele biznesu oraz instytucji publicznych wskazują jak i dlaczego stracili ich najważniejsze pliki.

Wśród 2 000 respondentów z Europy, Azji i Ameryki Północnej,  niemal połowa (40 proc.) uznała, że to błąd człowieka był przyczyną utraty przez nich danych w ostatnich miesiącach. Wynik ten zdecydowanie różni się od wyników ankiety przeprowadzonej w roku 2005, kiedy tylko 11 procent pytanych wskazało na ten właśnie czynnik. Co ciekawe, mimo wskazań respondentów, inżynierowie z 32 laboratoriów Kroll Ontrack na przestrzeni ostatnich pięciu lat zanotowali na całym świecie znaczny wzrost przypadków utraty danych związanych z awarią sprzętu bądź systemu.

Kolejną najczęściej wymienianą przez ankietowanych przyczyną utraty informacji cyfrowych była awaria sprzętu (29 proc.), w badaniu sprzed pięciu lat wskazywana aż w 56 procentach. Znacznie niższe wskazania dotyczyły utraty danych wskutek działania wirusów. Na tę przyczynę utraty danych wskazało mniej niż siedem procent respondentów, o trzy procent mniej w stosunku do badania sprzed pięciu lat. Podobnie było też w przypadku katastrof naturalnych, gdzie spadek wyniósł jedynie jeden procent (trzy proc. w roku 2010 w stosunku do dwóch procent w roku 2005).

– Każdy przypadek utraty danych to wyjątkowo stresująca sytuacja dla użytkownika sprzętu cyfrowego, szczególnie jeśli dotyczy to jego danych prywatnych, na co wskazało nam aż 61 procent respondentów badania. Podobnie jest w przypadku instytucji publicznych oraz firm, które odpowiadają za dane kluczowe dla funkcjonowania ich biznesu lub klientów, z którymi współpracują. Niezależnie od tego, kto traci dane i jakie są tego przyczyny, musimy pamiętać o podstawowych regułach zabezpieczania plików i stosować się do wskazówek ekspertów dotyczących przede wszystkim tworzenia kopii zapasowych i ostrożności w obchodzeniu się z ich sprzętem – mówi Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack.

A to już wiesz?  Nagroda Nobla dla Baracka Obamy w portalach i nowych mediach ? analiza NewsPoint

Co ciekawe, choć aż dziewięć na dziesięciu ankietowanych padło ofiarą utraty danych, niemal co piąty z nich nie wiedział co było jej przyczyną. Według ekspertów Kroll Ontrack ten wynik jasno wskazuje na potrzebę gruntownej edukacji użytkowników prywatnych i środowisk biznesowych w kwestiach bezpieczeństwa zasobów cyfrowych, korzystania z odpowiednich narzędzi i wprowadzania właściwych strategii ochrony danych.

– Choć każdego roku technologie informatyczne są coraz mniej zawodne, wciąż większość użytkowników sprzętu cyfrowego, zarówno w Polsce jak i w pozostałych krajach, zmaga się z utratą danych związaną głównie z błędem ludzkim bądź awarią sprzętu. W rzeczywistości w wielu przypadkach kwestią nie jest to czy, ale kiedy użytkownicy komputerów i innych urządzeń cyfrowych będą musieli zmierzyć się z utratą danych. Naszym zadaniem, które z sukcesem realizujemy od ponad dwudziestu lat na całym świecie, jest dostarczenie technologii pozwalających zniwelować bądź zminimalizować ryzyko ostatecznej utraty danych i wspomóc ich w krytycznych sytuacjach. Ważne jest jednak to, by użytkownicy urządzeń cyfrowych sami pamiętali o odpowiednim zabezpieczeniu ich kluczowych danych – dodaje Paweł Odor.

Globalna ankieta dotycząca badania przyczyn utraty danych została przeprowadzona w miesiącach kwiecień – czerwiec 2010 roku. W badaniu udział wzięło 2 000 respondentów z 17-stu krajów z Europy, Azji i Ameryki Północnej. Wśród badanych znaleźli się użytkownicy prywatni oraz przedstawiciele biznesu, instytucji publicznych (w tym rządowych) oraz partnerzy i resellerzy rynku IT.

###

Informacje o firmie Kroll Ontrack sp. z o.o., polskim oddziale firmy Kroll Ontrack Inc.:

 Kroll Ontrack sp. z o.o.(www.krollontrack.pl) jest polskim oddziałem Kroll Ontrack Inc. – wiodącego na świecie dostawcy usług odzyskiwania danych oraz informatyki śledczej (ang. computer forensics). Firma dysponuje największym i najbardziej zaawansowanym technologicznie w Europie Środkowej i Wschodniej laboratorium odzyskiwania danych i informatyki śledczej. W strukturach Kroll Ontrack sp. z o.o. działa również największe poza Stanami Zjednoczonymi centrum rozwoju oprogramowania Kroll Ontrack.

A to już wiesz?  Polacy nie mają zaufania do systemu prawnego oraz służby cywilnej

 Informacje o firmie Kroll Ontrack Inc.:

Kroll Ontrack dostarcza usługi i oprogramowanie bazujące na najnowszych technologiach. Klientami firmy są  jednostki prawne, klienci korporacyjni, jednostki administracji państwowej, a także klienci indywidualni. Kroll Ontrack jest dostawcą usług w zakresie odzyskiwania danych, zaawansowanego wyszukiwania danych, papierowego i elektronicznego odnajdywania danych, informatyki śledczej, konsultingu w zakresie informacji posiadanych w formie elektronicznej oraz konsultingu sądowego. Kroll Ontrack jest technologicznym działem Kroll Inc., globalnej firmy konsultingowej zajmującej się zarządzaniem ryzykiem.

By uzyskać więcej informacji o Kroll Ontrack zapraszamy do odwiedzenia stron:

www.krollontrack.com; www.ontrackdatarecovery.com; www.ontrackengenium.com.

Źródło Kroll Ontrack. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy