Wiadomości branżowe

WPROST: dlaczego premier chroni ministra Nowaka?

WPROST: dlaczego premier chroni ministra Nowaka?
Główne wejście zostało zamknięte na głucho. Wchodzić i wychodzić mogą nim jedynie goście pana ministra. By do Ministerstwa Transportu wejść przez słynny „okrąglak” przy ulicy Chałubińskiego, muszą się zapowiadać nawet wiceministrowie. W najnowszym wydaniu tygodnika WPROST – druga odsłona materiału o złotym dziecku premiera Tuska. Ponadto w najnowszym WPROST: Andrzej Wajda przemontowuje „Wałęsę”, a Henryka Krzywonos-Strycharska opowiada, jak wyglądał rok ’80 w „Solidarności”, Aleksander Kwaśniewski dystansuje się od Europy Plus, Marek Biernacki zastępuje Jarosława  Gowina, a Grzegorz Schetyna chętnie widziałby w szeregach PO Jana Rokitę.           Procedura jest taka, że wiceminister musi zadzwonić do swego sekretariatu. Trzeba powiedzieć, o której się będzie. Wtedy sekretarki dzwonią do sekretariatu głównego i stamtąd wykonywany jest telefon do ochrony. Potem trzeba zadzwonić dzwonkiem przy drzwiach i ochroniarze wpuszczają do budynku. Drugie piętro budynku jest teraz jak warownia. Tam urzęduje pan minister i jego najbliższe otoczenie. Wstęp tylko po przyłożeniu specjalnej karty do

Główne wejście zostało zamknięte na głucho. Wchodzić i wychodzić mogą nim jedynie goście pana ministra. By do Ministerstwa Transportu wejść przez słynny ?okrąglak? przy ulicy Chałubińskiego, muszą się zapowiadać nawet wiceministrowie. W najnowszym wydaniu tygodnika WPROST ? druga odsłona materiału o złotym dziecku premiera Tuska. 

Ponadto w najnowszym WPROST: Andrzej Wajda przemontowuje ?Wałęsę?, a Henryka Krzywonos-Strycharska opowiada, jak wyglądał rok ?80 w ?Solidarności?, Aleksander Kwaśniewski dystansuje się od Europy Plus, Marek Biernacki zastępuje Jarosława  Gowina, a Grzegorz Schetyna chętnie widziałby w szeregach PO Jana Rokitę.           

Procedura jest taka, że wiceminister musi zadzwonić do swego sekretariatu. Trzeba powiedzieć, o której się będzie. Wtedy sekretarki dzwonią do sekretariatu głównego i stamtąd wykonywany jest telefon do ochrony. Potem trzeba zadzwonić dzwonkiem przy drzwiach i ochroniarze wpuszczają do budynku. Drugie piętro budynku jest teraz jak warownia. Tam urzęduje pan minister i jego najbliższe otoczenie. Wstęp tylko po przyłożeniu specjalnej karty do drzwi. Dokumenty najczęściej są przyjmowane w drzwiach, tak żeby osoby uznawane za postronne nie wchodziły do tej części biura. Ministerstwem, w imieniu Nowaka, trzęsie 27-letnia Karolina Kleszcz, szefowa jego gabinetu politycznego. Ludzie boją się jej jak ognia. Oprócz niej najbardziej wpływowymi ludźmi w budynku są dwudziestokilkuletni doradcy i asystenci Sławomira Nowaka. W ministerstwie trwa ostry konflikt między Nowakiem a jego zastępcą Tadeuszem Jarmuziewiczem, ważnym działaczem PO ? piszą we WPROST Sylwester Latkowski i Michał Majewski.

Dziennikarze wracają też do publikacji sprzed dwóch tygodni. Premier zapowiadał wtedy wyjaśnienie sprawy ministra Nowaka ?do spodu?. Tymczasem dotychczas nic nie zostało wyjaśnione. To zabawne, że premier zamienił się w rzeczoznawcę i śledczego, który ocenia wartość zegarków swego ministra, a nie żąda sprawozdania od stosownych służb. Pytanie, jak zachować mają się służby, takie jak CBA, po usprawiedliwieniach wygłoszonych publicznie przez szefa rządu? – pytają dziennikarze WPROST. Na razie CBA milczy, choć opowieści ministra Nowaka o zegarkach budzą wątpliwości. Na jego lewej ręce w ostatnim czasie można było zobaczyć np. hublota all black fusion, za który w salonie firmowym w Warszawie trzeba zapłacić ok. 33 tys. zł. Inny ? Cuervo y Sobrinos Torpedo ? kosztuje kilkanaście tysięcy złotych. Żadnego z tych zegarków Nowak nie umieścił w oświadczeniu majątkowym, choć był do tego zobowiązany.

A to już wiesz?  WPROST: Wojna o Julię

We WPROST także o tym, co politycy powinni wpisywać do rejestru korzyści i jak się z tego zobowiązania wywiązują. Najrzetelniej uzupełnia go Ryszard Kalisz. Większość posłów nie ma żadnych wpisów.

Na łamach WPROST także ?Wałęsa?.Andrzej Wajda po raz kolejny przemontowuje swój film. W kwietniu obowiązywała dwugodzinna wersja zakończona przemówieniem Lecha Wałęsy w amerykańskim Kongresie. Nie wiadomo, jak bardzo wersja finalna będzie się różnić od tej kwietniowej, ale reżyser raczej nie zrezygnuje ze scen, w których jego bohater w 1970r. podpisuje esbecką lojalkę. Dorota Wellman, która w fabule Wajdy gra Henrykę Krzywonos, przewiduje, że film wywoła wielką polityczną dyskusję. Sama Krzywonos już teraz wkłada kij w mrowisko i demitologizuje legendę Lecha Wałęsy.

To nie Wałęsa był przywódcą strajku. Nieujawnionym przywódcą był Bogdan Borusewicz. To on kierował wszystkim ? mówi Heryka Krzywonos-Strycharska w rozmowie z Magdaleną Rigamonti. Podkreśla, że wtedy wszyscy byli partnerami. Młodzi ludzie myślą, że tylko był Wałęsa. Albo nawet że wszystko się samo zrobiło. Tymczasem za tym, co się stało w ’80 roku stali ludzie. My staliśmy i nie robiliśmy tego dla siebie, tylko dla nich, dla społeczeństwa ? mówi Krzywonos. Podkreśla, ze dla niej ważne jest, co Wałęsa zrobił i robił w ’80 roku. Co myśli o lojalce podpisanej w latach 70-tych? Ja nie wiem, co bym zrobiła w takiej strasznej sytuacji, jakby mnie szantażowali. Mogli sprzątnąć mu rodzinę. Ludzie sobie z tego nie zdają sprawy  ? mówi. Opowiada też o rywalizacji wewnątrz ?Solidarności?. Bo rywalizacja była od początku. Ale na wózek wchodził tylko Wałęsa. Walentynowicz nie. Wałęsa miał dar przekonywania (?) Mózgiem był Borusewicz ? rozmowa Magdaleny Rigamonti z Henryką Krzywonos-Strycharską ? w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST.  

We WPROST także o tym, że Aleksander Kwaśniewski tworzył Europę Plus, bo liczył na to, że pozwoli mu ona zostać szefem unijnej dyplomacji. Tymczasem podczas kwietniowej wizyty w Polsce Martin Schulz, szef Parlamentu Europejskiego i jednocześnie przewodniczący frakcji socjaldemokratycznej w europarlamencie, dał wyraźnie do zrozumienia, że ambicje Kwaśniewskiego są nierealne. Nic dziwnego, że w tej sytuacji Aleksander Kwaśniewski poinformował współpracowników, że z planu startu w euro wyborach rezygnuje. Podobno dodał, że ponownie się nad tym zastanowi tylko wtedy, gdy Europa Plus będzie miała w sondażach 20 proc. poparcia. A to na razie wydaje się nierealne. Na razie Kwaśniewski nie wycofuje się z popierania Europy Plus, ale gołym okiem widać, że jego zapał do nowej inicjatywy wyraźnie osłabł. Czy byłemu prezydentowi uda się stworzyć realną siłę polityczną?

A to już wiesz?  WPROST: żelazny kanclerz w pułapce popularności

WPROST wraca również do zmiany na stanowisku ministra sprawiedliwości. Jarosława Gowina zastąpić ma Marek Biernacki. Dlaczego Donald Tusk właśnie jemu powierzył resort? Między liderem PO a popularnym  posłem z Gdyni nigdy nie było chemii. Kluczem wydają się polityczne układy w Trójmieście. Biernacki to dla dawnych gdańskich liberałów z KLD inny świat: ma bardzo konserwatywne poglądy, jest blisko związany z Kościołem. Do tego był w rządzie AWS. W sprawach światopoglądowych Biernacki zawsze głosował tak jak inni konserwatyści PO, a czasem nawet bardziej konserwatywnie. Różnił się za to od Gowina stosunkiem do wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu Zbigniewa Ziobry i Jarosława Kaczyńskiego. Czy Biernacki przypieczętuje polityczną egzekucję na Jarosławie Gowinie?

Czy Marek Biernacki to przede wszystkim ruch do wewnątrz partii? – Tak, uspokajający. To kolejna po Włodzimierzu Karpińskim nominacja ?platformiana?. Na pewno będzie dobrze przyjęta w Platformie ? ocenia w rozmowie z WPROST  Grzegorz Schetyna. On sam uważa, że PO powinna wrócić jednak przede wszystkim do programu. Powinniśmy o tym rozmawiać. O nowym programie, modelu władzy, o tym, jak ma wyglądać władza w 2015 r. Trzeba się zastanowić nad nowym początkiem ? mówi Schetyna. Pytany, czy oznacza to powrót do współpracy z twórcą tego programu, Janem Rokitą, odpowiada, że Rokita cały czas jest formalnie członkiem PO. Gdyby tylko Jan Rokita zechciał się zaangażować w prace PO, byłoby to zawsze bardzo interesujące ? mówi. Z Grzegorzem Schetyną dla WPROST rozmawia Anna Gielewska.

*****

Tygodnik WPROST to jeden z wiodących ogólnopolskich tygodników społeczno-informacyjnych. Ukazuje się od 1982 r. Wydawcą tygodnika WPROST jest Agencja Wydawniczo-Reklamowa WPROST. Jej większościowym udziałowcem jest Platforma Mediowa Point Group SA. Redaktorem naczelnym WPROST jest Sylwester Latkowski. Tygodnik WPROSTjest najczęściej cytowanym tygodnikiem w Polsce, w marcu 2013 inne media powoływał się na WPROST 379 razy.

A to już wiesz?  Wchodzi w życie kolejna nowelizacja podatku VAT

Przydatne linki:

WPROST na Youtube – http://tnij.org/wprost_tv

WPROST na Facebooku – http://tnij.org/wprost_fb

Czytaj WPROST na FB – http://tnij.org/wprost_na_fb

WPROST na Twitterze – http://tnij.org/wprosttweet

Popularne skróty Twittera – http://tagdef.com/tt

WPROST w Apple Store – http://tnij.org/wprost_w_itunes

WPROST w Google Play – http://tnij.org/wprost_w_googleplay

Naczelny WPROST na Twitterze – http://tnij.org/ublt

Naczelny WPROST na Facebooku – http://tnij.org/ublu

Blogi WPROST – http://www.wprost.pl/blogi/

WPROST – http://www.wprost.pl  

Źródło Platforma Mediowa Point Group SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy