Dwa wywiady z dwiema posłankami i obie wyrzucone z PiS. Nie, nie odczuwamy w tygodniku WPROST żadnej satysfakcji – pisze w artykule wstępnym redaktor naczelny Tomasz Lis. W najnowszym numerze tygodnika WPROST – dlaczego Prawo i Sprawiedliwość pozbyło się Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Elżbiety Jakubiak. A także – pierwsza po decyzji Komitetu Politycznego PiS rozmowa z obiema posłankami.
Ponadto w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST najważniejszy człowiek dwudziestolecia – Andrzej Urbański mówi o Lechu Kaczyńskim, Stanisław Tymiński, czyli dwie dekady czarnej teczki, słabnące imperium ojca Rydzyka, tytoniowa prohibicja oraz rozmowa Piotra Najsztuba z Wojciechem Mannem.
Jarosław Kaczyński przekroczył kolejną granicę, jeszcze raz pokazał, że jest tracącym kontakt z rzeczywistością satrapą – pisze we wstępniaku najnowszego numeru WPROST Tomasz Lis. Po jeszcze gorącej decyzji Komitetu Politycznego PiS o wykluczeniu z szeregów partii Joanny Kluzik-Rostkowskiej i Elżbiety Jakubiak, naczelny WPROST ocenia, że jak 20 lat temu Kaczyński marzył o stworzeniu wielkiej chadecji, tak dziś sam te marzenia niszczy. Miażdży je jego ego, które w bracie każe mu widzieć jedynego patrona wolnej Polski, a w sobie jedynego kandydata na wodza tej Polski – pisze Tomasz Lis.
We WPROST również gorąca rozmowa Aleksandry Pawlickiej z obiema byłymi posłankami Prawa i Sprawiedliwości. „Mariusz Błaszczak powiedział wprost, że zostałam usunięta z partii dlatego, że rzuciłam rękawicę i powiedziałam, że zamierzam w przeszłości kandydować na szefa partii” – zdradza kulisy decyzji Komitetu Politycznego PiS Joanna Kluzik- Rostkowska. Przywołują motto Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego: „Gdy wieje wiatr historii, ludziom jak pięknym ptakom rosną skrzydła. Natomiast trzęsą się portki pętakom”.
O tym, że „Joasia powinna poczekać na swój czas” mówił jeszcze przed decyzją o wykluczeniu posłanek w rozmowie z Tomaszem Machałą Andrzej Urbański. Były prezes Telewizji Polskiej oceniał błędy sztabu wyborczego Jarosława Kaczyńskiego, ale przede wszystkim skupia się na osobie Lecha Kaczyńskiego. „On jest nie tylko najważniejszym politykiem tego XX-lecia. Będzie także ojcem duchowego odrodzenia tego narodu” – rozmowa z Andrzejem Urbańskim w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST.
Człowiekiem dwudziestolecia na pewno nie jest… Stanisław Tymiński. „Czarny koń” wyborów prezydenckich w 1990 r. do dziś jest przekonany, że to on te wybory wygrał, ale do ogłoszenia go prezydentem nie dopuściły służby specjalne. Mówi o sobie: „Porzucony Prezydent Rzeczpospolitej”. Zawdzięczamy mu na pewno… „czarną teczkę”. Co w niej było, skąd się wziął Stan Tymiński i co porabia w 20 lat po tym, jak w wyścigu do fotela prezydenckiego pokonał premiera Tadeusza Mazowieckiego – o tym w nowym numerze tygodnika WPROST.
Na łamach WPROST także jeszcze jeden kontrowersyjny bohater polskiej historii najnowszej. Biznesów, którym patronuje ojciec Tadeusz Rydzyk, jest sporo. Radio Maryja, Telewizja Trwam, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Mediów, fundacje Nasza Przyszłość i Lux Veritatis, odwierty geotermalne, telefonia komórkowa wRodzinie, „Nasz Dziennik”. Przedsięwzięcia te albo już padły, albo mają kłopoty, albo prawdopodobnie wpadną w tarapaty już niedługo – pisze Wojciech Cieśla. Dlaczego ojciec Rydzyk musi się raczej pożegnać z marzeniami o wielkim biznesowo-medialnym imperium – o tym w najnowszym numerze WPROST.
WPROST zapowiada również tytoniową prohibicję. Już za tydzień, 15 listopada, skończy się w Polsce era nieskrępowanego palenia. Pod groźbą mandatu, który może wynieść nawet 500 złotych, nie będzie można palić w taksówce, dyskotece, pubie ani restauracji, chyba że będą tam specjalne sale dla palaczy, odizolowane od reszty lokalu. W legendarnej warszawskiej restauracji Czytelnik przy Wiejskiej od progu wita klientów kartka: „Od 15 listopada obowiązuje bezwzględny zakaz palenia”. A palacze zaczynają tworzyć ruch oporu. Pożegnanie z dymkiem – w najnowszym WPROST.
A do tego, że kiedy przestał palić, zdarzyły się płyty, przez które prawie wrócił do nałogu, przyznaje się w rozmowie z Piotrem Najsztubem Wojciech Mann. Mówi też o emocjach, jakie niesie ze sobą muzyka, o tym, czego zazdrości muzykom, o tym, dlaczego polska muzyka skończyła się w latach 70-tych i o tym, jaką muzykę chciałby usłyszeć na…własnym pogrzebie. Rozmowa z Wojciechem Mannem – na łamach najnowszego wydania tygodnika WPROST.
Nowy numer WPROST, z którego okładki Jarosław Kaczyński patrzy niczym Wielki Brat na dwie byłe posłanki PiS, w kioskach od poniedziałku, 8 listopada. E-wydanie tygodnika – dostępne już w nocy z soboty na niedzielę na stronie tygodnika (ewydanie.wprost.pl) oraz u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. na witrynach e-kiosk (www.e-kiosk.pl), eGazety (www.egazety.pl) oraz Nexto (www.nexto.pl). Użytkownicy iPadów mogą czytać WPROST, pobierając z App Store aplikację eGazety. Szczegóły – na www.wprost24.pl.
*****
Tygodnik WPROST to jeden z wiodących ogólnopolskich tygodników społeczno-informacyjnych i jedno z najczęściej cytowanych mediów prasowych. Ukazuje się od 1982 r. Według Instytutu Monitorowania Mediów, w 2009 r. tygodnik WPROST był wśród dziesięciu mediów najczęściej cytowanych przez inne media mediów, jako pierwszy z tygodników. Wydawcą tygodnika WPROST jest Agencja Wydawniczo-Reklamowa WPROST. Od końca grudnia 2009 r. jej większościowym udziałowcem jest Platforma Mediowa Point Group SA. Od maja 2010 redaktorem naczelnym WPROST jest Tomasz Lis. Pod nowym kierownictwem WPROST ponownie jest jednym z najczęściej cytowanych mediów w Polsce.