Wiadomości branżowe

WPROST: żelazny kanclerz w pułapce popularności

WPROST: żelazny kanclerz w pułapce popularności
Premier miał chyba ostatnio niezłą zabawę. Bez jakiegokolwiek wysiłku zabawił się przez tydzień z mediami, opozycją i opinią publiczną, narzucając wszystkim decydujący dla losów Polski temat debaty – dopalacze – pisze w najnowszym numerze tygodnika WPROST redaktor naczelny, Tomasz Lis. Premier w debacie o dopalaczach pokazuje oblicze twardego, brutalnego technologa władzy. W nowym WPROST – żelazny kanclerz w pułapce popularności.Ponadto w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST: Ryszard Krauze przerywa milczenie, wpisany z klubu - Kazimierz Kutz, swój chłop – Ryszard Kalisz i powrót Anny Fotygi. W rozmowie z Piotrem Najsztubem – Karol Modzelewski. A także: „Ojciec Mateusz nad rozlewiskiem”, nastolatki i używki – instrukcja obsługi, romans biurowy powszechny i nowi nobliści.„Cel PO jest prosty. PO-pularność. A PO-pularność wymaga PO-pulizmu i PO-zorów” – pisze w artykule wstępnym Tomasz Lis. I zauważa, że właściwie ukierunkowana pasja premiera mogłaby pomóc

Premier miał chyba ostatnio niezłą zabawę. Bez jakiegokolwiek wysiłku zabawił się przez tydzień z mediami, opozycją i opinią publiczną, narzucając wszystkim decydujący dla losów Polski temat debaty – dopalacze – pisze w najnowszym numerze tygodnika WPROST redaktor naczelny, Tomasz Lis. Premier w debacie o dopalaczach pokazuje oblicze twardego, brutalnego technologa władzy. W nowym WPROST – żelazny kanclerz w pułapce popularności.

Ponadto w najnowszym wydaniu tygodnika WPROST: Ryszard Krauze przerywa milczenie, wpisany z klubu – Kazimierz Kutz, swój chłop – Ryszard Kalisz i powrót Anny Fotygi. W rozmowie z Piotrem Najsztubem – Karol Modzelewski. A także: „Ojciec Mateusz nad rozlewiskiem”, nastolatki i używki – instrukcja obsługi, romans biurowy powszechny i nowi nobliści.

Cel PO jest prosty. PO-pularność. A PO-pularność wymaga PO-pulizmu i PO-zorów” – pisze w artykule wstępnym Tomasz Lis. I zauważa, że właściwie ukierunkowana pasja premiera mogłaby pomóc rozwiązać wiele realnych problemów. Tymczasem premier kieruje ją w stronę problemów zastępczych, unikając decyzji w sprawach zasadniczych. Czy taka taktyka przynosi PO-żądane skutki – zastanawia się w najnowszym WPROST redaktor naczelny.

Na łamach WPROST także – portret żelaznego kanclerza, czyli 1000 dni Tuska. W 3. rocznicę pamiętnej debaty telewizyjnej pomiędzy Donaldem Tuskiem a ówczesnym premierem Jarosławem Kaczyńskim już wiemy, że Tusk premier to zupełnie nowa jakość. „Zamiast pogodnego chłopaka z Kaszub, niepoprawnego w swym przywiązaniu do podręcznego zestawu liberalnych haseł, pojawia się nagle twardy, nieraz brutalny technolog władzy (…) Oto nad Wisłą nieoczekiwanie narodził się żelazny kanclerz ery postpolitycznej” – pisze Rafał Kalukin. I zastanawia się, czy premier jest w stanie wykorzystać ten potencjał, czy jego ambicje ograniczają się do przychylnych sondaży.

W najnowszym WPROST również rozmowa z Ryszardem Krauze. Po trzech latach biznesmen przerywa milczenie, chociaż o swoich związkach ze światem polityki mówi niechętnie i niewiele. Swoich politycznych znajomości nie chce komentować, nie chce również wracać do wydarzeń z 2007 r. Mówi raczej o planach na przyszłość, o firmach, z którymi wiąże plany na przyszłość. A także o tym, gdzie i dlaczego płaci podatki i jak wygrywał przetargi. Trzy lata po nokaucie – w najnowszym wydaniu WPROST.

A to już wiesz?  WPROST: Do diabła z wyborami...

Kazimierz Kutz w piątek ogłosił, że występuje z klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej. We WPROST tłumaczy, że została przekroczona granica, która nie pozwala mu nadal być w tym towarzystwie. Twierdzi też, że Donald Tusk popełnił błąd, wypychając Palikota z PO. „Bo Palikot może porwać za sobą nowe pokolenie” – mówi w rozmowie z WPROST.

Na łamach WPROST także polityczne portrety. W najnowszym numerze – byli szefowie prezydenckich kancelarii, Ryszard Kalisz i Anna Fotyga. Ryszard Kalisz, od kiedy opuścił Pałac Prezydencki, notuje głównie porażki. Mierzy wysoko, ludzie go kochają, ale partia chce się go pozbyć. Czy Ryszard Kalisz wreszcie ruszy? A jeżeli ruszy – to z kim i w która stronę? Anna Fotyga już ruszyła. Była szefowa polskiej dyplomacji od kilku tygodni zaskakuje aktywnością. Oskarża premiera o spiskowanie z Rosjanami, zarzuca mu brak suwerenności w polityce zagranicznej. Swoje wystąpienia przygotowuje w warszawskiej siedzibie PiS, a prezes Kaczyński ma do niej absolutne zaufanie. Na które zresztą w pełni zasłużyła. Czym – o tym w najnowszym numerze WPROST.

A w rozmowie z Piotrem Najsztubem – Karol Modzelewski. Historyk i polityk, mediewista, profesor doktor habilitowany nauk historycznych, działacz opozycji w okresie PRL, senator I kadencji mówi m.in. o laicyzacji, o lewicy i polskich mitach.

We WPROST także – „Ojciec Mateusz nad rozlewiskiem”.  Telewizyjny serial o księdzu-detektywie kolejny sezon bije rekordy popularności. Dzięki niemu do Sandomierza zjeżdżają tłumy turystów, a miasto kojarzone wcześniej głównie z zabytkowymi kościołami oraz (przez nielicznych) z Iwaszkiewiczem, ma nową atrakcję i ikonę. W maju tego roku przez miasto ojca Mateusza przeszły dwie powodziowe fale. Jak wygląda Sandomierz po powodzi i jak ojciec Mateusz pomaga powodzianom – w reportażu Wojciecha Cieśli.

WPROST publikuje również instrukcję obsługi nastolatka. Tak, to możliwe: twoje dziecko próbowało dopalaczy, a także alkoholu czy narkotyków. Ale zamiast wpadać w panikę, lepiej naucz się, jak postępować z nastolatkiem, który postanowił skosztować używek. Bo używki są i będą one dostępne powszechnie, wbrew wszelkim zakazom i nowym rządowym ustawom. A statystyki są nieubłagane: szesnastu na stu polskich gimnazjalistów i licealistów przynajmniej raz w życiu wypaliło skręta z marihuaną, 90 proc. 18-latków ma już za sobą inicjację alkoholową, do picia alkoholu przyznaje się również co czwarty gimnazjalista. Niebezpieczne mogą być również kawa i popularne napoje energetyczne. Rady dla rodziców – w najnowszym WPROST.

A to już wiesz?  WPROST: czy Polska się obroni?

Nastolatki sięgają po używki, dorośli coraz częściej romansują. Najczęściej tam, gdzie spędzają najwięcej czasu – w biurze. Z najnowszych danych wynika, że w pracy romansuje już co trzeci Polak. Jeszcze w 2006 roku do zdrady stałego partnera z kolegą z pracy przyznawało się 17 procent kobiet. Dwa lata później – 23 procent. Z mężczyznami jest jeszcze gorzej: w ciągu zaledwie dwóch lat liczba przyznających się do zdrady wzrosła z 18 do 31 procent. Biurowy romans – studium zjawiska w najnowszym numerze tygodnika WPROST.

W najnowszym WPROST również nobliści. Mario Vargas Llosa nie jest pisarzem, którego w Polsce trzeba specjalnie przedstawiać. Jego książki sprzedają się u nas w dużych nakładach, choć czasami trafiają do centrów taniej książki. Pisarz, który otarł się o politykę, jest bohaterem licznych anegdot i rzadko pozostawia otoczenie obojętnym, a jego powieści można czytać na wiele sposobów – w najnowszym WPROST sylwetka Mario Vargasa Llosy.

Na łamach WPROST także Liu Xiaobo – pierwszy od 1935 r., po niemieckim pacyfiście Carlu von Ossietzkym, laureat Pokojowej Nagrody Nobla odznaczony za kratami. 54-letni profesor literatury został aresztowany i skazany w grudniu za autorstwo tzw. Karty 08 podpisanej przez grupę 303 chińskich działaczy i intelektualistów, nawołującej do działań na rzecz demokratycznego systemu i wolności wypowiedzi. Werdykt Komitetu Noblowskiego nie jest na rękę chińskim władzom. O nowym nobliście i granicach chińskiego komunizmu – w najnowszym numerze tygodnika WPROST.

Nowy numer WPROST w kioskach od poniedziałku, 11 października. E-wydanie tygodnika – dostępnie już w sobotę o północy na stronie tygodnika (ewydanie.wprost.pl) oraz u dystrybutorów prasy elektronicznej, m.in. na witrynach e-kiosk (www.e-kiosk.pl), eGazety (www.egazety.pl) oraz Nexto (www.nexto.pl). Użytkownicy iPadów mogą czytać WPROST, pobierając z App Store aplikację eGazety. Szczegóły – na www.wprost24.pl.

*****

Tygodnik WPROST to jeden z wiodących ogólnopolskich tygodników społeczno-informacyjnych i jedno z najczęściej cytowanych mediów prasowych. Ukazuje się od 1982 r. Według Instytutu Monitorowania Mediów, w 2009 r. tygodnik WPROST był wśród dziesięciu mediów najczęściej cytowanych przez inne media mediów, jako pierwszy z tygodników.  Wydawcą tygodnika WPROST jest Agencja Wydawniczo-Reklamowa WPROST. Od końca grudnia 2009 r. jej większościowym udziałowcem jest Platforma Mediowa Point Group SA. Od maja 2010 redaktorem naczelnym WPROST jest Tomasz Lis. Pod nowym kierownictwem WPROST ponownie jest jednym z najczęściej cytowanych mediów w Polsce.  

A to już wiesz?  WPROST: Rydzyk przejmuje polski Kościół?

Źródło Platforma Mediowa Point Group SA. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy