Pracownik, który uległ wypadkowi w drodze do lub z pracy, ma prawo do zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wynagrodzenia.
Wypadek w drodze do lub z pracy to zdarzenie nagłe, wywołane czynnikiem zewnętrznym. ?Zdarza się ono w sytuacji, gdy idziemy do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia bądź innej działalności, która jest podstawą do ubezpieczenia rentowego? ? mówi serwisowi infoWire.pl Marta Kosakowska, aplikant adwokacki.
Droga ? najkrótsza lub najdogodniejsza dla pracownika ? nie musi być ustalona, może być np. na przełaj, przez las, łąkę. Powinna być nieprzerywana, a jeżeli już, to przerwa ma być możliwie najkrótsza i uzasadniona potrzebami życiowymi, np. zakupem lekarstw, odprowadzeniem dziecka do przedszkola.
Poszkodowana osoba musi niezwłocznie zgłosić zdarzenie pracodawcy. W przypadku utraty przytomności powinna to zrobić w momencie, kiedy ma możliwość skontaktowania się z nim. Po otrzymaniu zgłoszenia pracodawca ma 14 dni na wypełnienie karty wypadkowej.
Pracownik może pobierać świadczenie rehabilitacyjne przez okres 12 miesięcy. W sytuacji, gdy jest pewne, że nie wróci on do pracy, powinien ubiegać się o rentę.
dostarczył infoWire.pl