Kodeks karny skarbowy daje możliwość uniknięcia kary nie tylko za wykroczenia, ale i przestępstwa skarbowe. Umożliwia to instytucja tzw. czynnego żalu, dzięki której przedsiębiorcy mogą naprawić swoje błędy bez ponoszenia kary.
Czynny żal jest instytucją regulowaną art. 16 Kodeksu karnego skarbowego. Określa zasady odstąpienia od wyznaczenia kary za wykroczenia i przestępstwa kadrowe sprawcom. Warunkiem koniecznym do uniknięcia kary za popełnienie czynu zabronionego jest zawiadomienie o tym fakcie odpowiedniego organu ścigania i ujawnienie istotnych okoliczności popełnienia tego czynu oraz osób współdziałających w jego popełnieniu.
Czynny żal nie pozwala jednak uniknąć pozostałych skutków popełnienia zgłoszonego przestępstwa, np. zapłaty kwoty podatku i odsetek od zaległości podatkowych.
Z instytucji czynnego żalu skorzystać mogą sprawcy przestęp i wykroczeń skarbowych przewidzianych w Kodeksie karnym skarbowym, z wyłączeniem osób kierujących wykonaniem czynu zabronionego, osób, które, wykorzystując osoby zależne, poleciły wykonanie czynu zabronionego, zorganizowały grupę lub związek w celu popełnienia czynu zabronionego bądź nakłaniały inną osobę do popełnienia przestępstwa skarbowego w celu skierowania przeciwko niej postępowania karnego?? skarbowego.
Na podstawie „Rachunkowość dla praktyków”, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka