Czy państwo powinno ingerować w działalność charytatywną i reglamentować prawo do jej prowadzenia? Czym jest crowdfunding i dlaczego jego legalizacja w Polsce jest konieczna? Czy ustawa o zbiórkach publicznych jest nam w ogóle potrzebna? W jaki sposób Fundacja Republikańska chce zainicjować proces deregulacji w zakresie pozyskiwania funduszy w sieci? – odpowiedzi na te pytania będziemy szukać w trakcie kolejnego Spotkania Czwartkowego.
<
p>Obowiązująca ustawa o zbiórkach publicznych z 15 marca 1933 roku sprawia, że działalność dobroczynna w Polsce jest reglamentowana przez państwo. Niedawne decyzje Ministerstwa Spraw Wewnętrznych potwierdzają obawy, że przepisy ustawy mogą zablokować rozwój finansowania społecznościowego (ang. crowdfunding), popularnej na całym świecie innowacyjnej metody wspierania działalności artystycznej, dobroczynnej oraz pozyskiwania kapitałów przez młodych, drobnych przedsiębiorców.
Spotkanie poprowadzi Piotr Trudnowski, członek zespołu Fundacji Republikańskiej i publicysta „Rzeczy Wspólnych”. Zachęcamy do zapoznania się z analizą na temat ustawy o zbiórkach publicznej opublikowaną przez Centrum Analiz Fundacji Republikańskiej:
http://www.cafr.pl/2012/01/kac-po-wosp-czyli-jak-panstwo-reglamentuje-dobroczynnosc/
Spotkanie odbędzie się w czwartek 19 stycznia w biurze Fundacji Republikańskiej (ul. Kopernika 30/421, IV piętro) o godzinie 19.00.
Serdecznie zapraszamy!
Zespół Fundacji Republikańskiej
_
Piotr Trudnowski – członek zespołu Fundacji Republikańskiej i redakcji „Rzeczy Wspólnych”. Interesuje się zagadnieniem nowoczesnych form finansowania działalności artystycznej i dobroczynnej, przeciwnik dotowania tych dziedzin życia przez państwo. Studiował na Międzywydziałowych Studiach Wschodniosłowiańskich, obecnie w Kolegium MISH UW. Publikował m.in. w „Stosunkach Międzynarodowych”, „Rzeczpospolitej”, „Naszym Dzienniku”, portalach Wirtualnej Polski i wPolityce.pl .