Wiadomości branżowe

Złożyliśmy petycję w sprawie katastrofy smoleńskiej w PE

18 marca 2011r. w sekretariacie komisji petycji w Parlamencie Europejskim została złożona grupowa petycja w sprawie katastrofy smoleńskiej, która domaga się umiędzynarodowienia śledztwa, wsparcia i zaangażowania Unii Europejskiej w polskie dochodzenie techniczne mające na celu ustalenie przyczyn katastrofy.Petycja została złożona przez głównego wnioskodawcę, Panią Zuzannę Kurtykę, w imieniu Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 (członkini zarządu Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem).Petycja została wsparta dodatkowo indywidualnymi podpisami:Wojciecha Arndta, w imieniu Fundacji Ius et Lex; Huberta Kubika, Jolanty Widelska-Kożbiał, Magdaleny Perz, w imieniu Fundacji Odpowiedzialność Obywatelska; Pawła Kurtyki, w imieniu Stowarzyszenia Studenci dla RP; Mec. Joanny Potockiej; Prof. Wojciecha Roszkowskiego; Ewy Stankiewicz, w imieniu Solidarni2010; Przemysława Wiplera i Marka Wróbla, w imieniu Fundacji Republikańskiej.Do powyższej petycji grupowej dołączono ponad 400,000 dotychczasowo zebranych podpisów pod pierwotnym krajowym

18 marca 2011r. w sekretariacie komisji petycji w Parlamencie Europejskim została złożona grupowa petycja w sprawie katastrofy smoleńskiej, która domaga się umiędzynarodowienia śledztwa, wsparcia i zaangażowania Unii Europejskiej w polskie dochodzenie techniczne mające na celu ustalenie przyczyn katastrofy.

Petycja została złożona przez głównego wnioskodawcę, Panią Zuzannę Kurtykę, w imieniu Stowarzyszenia Rodzin Katyń 2010 (członkini zarządu Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Narodowej pod Smoleńskiem).

Petycja została wsparta dodatkowo indywidualnymi podpisami:

  • Wojciecha Arndta, w imieniu Fundacji Ius et Lex;
  • Huberta Kubika, Jolanty Widelska-Kożbiał, Magdaleny Perz, w imieniu Fundacji Odpowiedzialność Obywatelska;
  • Pawła Kurtyki, w imieniu Stowarzyszenia Studenci dla RP;
  • Mec. Joanny Potockiej;
  • Prof. Wojciecha Roszkowskiego;
  • Ewy Stankiewicz, w imieniu Solidarni2010;
  • Przemysława Wiplera i Marka Wróbla, w imieniu Fundacji Republikańskiej.

Do powyższej petycji grupowej dołączono ponad 400,000 dotychczasowo zebranych podpisów pod pierwotnym krajowym apelem Andrzeja Melaka o umiędzynarodowienie śledztwa katastrofy smoleńskiej.

Petycja szuka wsparcia Unii Europejskiej w wyjaśnianiu przyczyn katastrofy, poprzez m.in. domaganie się interwencji Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego w polskie śledztwo techniczne. Petycja zarzuca zaniedbania podczas prowadzenia śledztwa. Interwencja Unii Europejskiej miałaby na celu pomóc polskiej stronie wypełniać swoje traktatowe obowiązki.

Przewodniczący Polskiej Delegacji Prawa i Sprawiedliwości przy Grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów do PE, Prof. Ryszard Legutko, pełni funkcję członka zastępczego w Komisji Petycji do Parlamentu Europejskiego – „Cierpliwość ma swoje granice, dłużej zwlekać w tej sprawie nie możemy. Czas domagać się rzeczowych działań od naszego rządu, nalegając na umiędzynarodowienie katastrofy smoleńskiej. Delegacja Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim jak najbardziej popiera petycje Pani Zuzanny Kurtyki, będziemy drążyć sprawę i nadzorować działania wszelkimi możliwymi sposobami. 

Według Przewodniczącego Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów Jana Zahradila – „Tragedia smoleńska była wielkim szokiem dla nas wszystkich, dla całej Europy jak i dla Polski. Stąd trwałe niejasności w tej sprawie muszą zostać szybko i należycie wyjaśnione”.

A to już wiesz?  ?Do Rzeczy? ? bezbronna Polska

Źródło Fundacja Republikańska. Dostarczył netPR.pl

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy